Відповідно до Закону «Про міліцію» законні вимоги співробітників міліції є обов’язковими для виконання громадянами і посадовими особами. Невиконання може розцінюватися як перешкоджання здійсненню повноважень міліції. Так, наприклад, вимога працівника ДАІ вийти з автомобіля часто стає предметом конфлікту на дорозі. Чи справді водій не зобов’язаний виходити з авто та чи вправі працівник ДАІ його до цього примусити? Які повноваження працівників міліції і Ваші права?! У цій статті я спробую дати відповіді на це та багато інших суміжних запитань.
.
Побудуємо відповідь на поставлені питання цитатами із законодавства. Так, це передбачено в таких нормативно-правових актах:
-
Правила дорожнього руху України (ПДР Україна)
-
Наказ МВС від 21.05.2009 року № 466
-
Наказ МВС від 30.06.1998 Року № 482
-
Положення «Про Державну автомобільну інспекцію»
-
Інструкція «Про питання діяльності підрозділів дорожньо-патрульної служби Державтоінспекції МВС України» від 27.03.2009 року № 111
Слід знати, що жодна структура без відповідних причин і повноважень не може зупинити Ваш транспортний засіб. Повноваженнями такими наділені дві структури: ДАІ та ДПС. Щодо підстав для зупинки транспортних засобів, то це вже вимагає додаткового роз’яснення.
.
Отож, нижче спробую навести покрокову інструкцію для водіїв:
.
1. У випадку подання сигналу про зупинку співробітником міліції (ДАІ) водій зобов’язаний зупинити авто у вказаному співробітником місці із дотриманням вимог ПДР (п.2.4 ПДР) та Інструкції з питань діяльності підрозділів ДПС ДАІ МВС України, затвердженої наказом МВС від 27.03.2009 №111(далі-Інструкція №111). Якщо співробітник ДАІ вказав зупинитися з порушенням ПДР – спитати, чи наполягає він на тому, щоб ви зупинилися з порушенням правил?
.
2. Після зупинки заблокувати двері, розмовляти з співробітником ДАІ через наполовину приспущене скло. Співробітник ДАІ під час зупинки авто забов’язаний без затримки підійти до водія, в той час водій не зобов’язаний виходити з транспортного засобу. Співробітник ДАІ має право вимагати від водія вийти з автомобіля тільки у таких випадках (п. 27.4 Інструкції N111):
-
з метою усунення технічної несправності транспортного засобу або порушень правил перевезення вантажів;
-
коли є достатні підстави вважати, що водій знаходиться в стані сп’яніння;
-
коли водій або пасажири підозрюються в скоєнні злочину;
-
в інших випадках, коли є необхідною участь водія в оформленні документів або наданні допомоги іншим учасникам дорожнього руху.
При цьому в останньому пункті вимоги співробітника ДАІ повинні бути законними за своєю суттю. Зазначений перелік підстав, на яких співробітник ДАІ має право вимагати виходу водія з автомобіля, є виключним. В інших випадках така вимога не буде правомірною.
.
3. Вислухати представлення співробітником ДАІ, в якому він зобов’язаний привітатися, чітко й зрозуміло назвати свою посаду, звання, прізвище (ч.ч.1,2 ст.5 ЗУ «Про міліцію», п. 27.2 Інструкції №111).
.
4. Дізнатися причину зупинки (пп. «в» п. 2.14 ПДР, ч.2 ст.5 ЗУ «Про міліцію», п.14 Інструкції № 111 від 27.03.2009; ст. 16 ЗУ «Про дорожній рух»).
.
5. Так, відповідно до п. 211 ст. 11 ЗУ «Про міліцію» співробітники ДАІ можуть зупиняти ТЗ лише у разі:
-
порушення водіями ПДР;
-
відсутності номерного знака на ТЗ або наявності номерного знака, який не відповідає встановленим вимогам, закріплений у не встановленому для цього місці, закритий іншими предметами чи забруднений, що не дозволяє чітко визначити його символи з відстані 20 м.;
-
наявності ознак, що свідчать про технічну несправність ТЗ;
-
наявності ознак, що свідчать про причетність ТЗ, його водія, пасажирів або вантажу до вчинення ДТП, злочину чи адмін. правопорушення;
-
перебування ТЗ в розшуку;
-
наявності даних про використання ТЗ з протиправною метою;
-
необхідності опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення ДТП, злочину чи адмін. правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
-
необхідності залучення водія ТЗ для надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або працівникам міліції чи як свідка при оформленні протоколів про адмін. правопорушення чи матеріалів ДТП;
-
проведення цільових заходів (операції, відпрацювання, оперативні плани) для перевірки документів на право користування і керування ТЗ, документів на ТЗ;
-
виконання рішень про обмеження чи заборону руху, прийнятих уповноваженими на це державними органами;
-
якщо спосіб закріплення вантажу на ТЗ створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху;
-
порушення визначеного порядку встановлення і використання на ТЗ спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
Цей перелік є вичерпним !!!
Якщо вас безпідставно зупинили:
-
ч. 3 ст. 364 ККУ – Зловживання владою або службовим становищем – позбавлення волі від 5 до10 років;
-
ст. 365 ККУ – Перевищення влади або службових повноважень – обмеження волі до 5 років;
-
ст. 186 КУпАП – Самоуправство.
.
6. У випадку прояву перших ознак нечемного відношення, та й взагалі, вимагати пред’явити службове посвідчення (ч. 2 ст. 5 ЗУ «Про міліцію», пп. «г» п.2.14 ПДР, п.27.2 Інструкції №111). Прізвище, ім’я, по батькові, звання і посаду з посвідчення переписати (для можливої подачі скарг у прокуратуру і суд). Дзвонити по телефону довіри (зобов’язаний надати співробітник ДАІ). Вести розмову тільки з тим працівником ДАІ, який зупинив, спроби втрутитися в розмову інших співробітників ДАІ припиняти.
.
7. Вимагати карту маршруту патрулювання, постову відомость і карту посту (ст. 217 КУпАП «посадові особи можуть діяти у межах наданним їм повноважнь і лише під час виконання службових обов’язків», п.6.3, п.9.6 Інструкції №111).
.
8. На законну вимогу водій зобов’язаний пред’явити документи співробітнику ДАІ. Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЗУ «Про дорожній рух» водій повинен мати при собі такі документи:
-
посвідчення на право керування ТЗ відповідної категорії;
-
реєстраційний документ на ТЗ;
-
страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних ТЗ;
-
у встановлених законодавством випадках документацію на вантаж, що перевозиться.
Суттєвим є те, що водій зобов’язаний на вимогу іспектора ДАІ пред’являти для перевірки визначені документи, а не передавати їх інспектору ДАІ, як було раніше (ч. 2 ст. 16 ЗУ «Про дорожній рух»). Також у ст. 126 КУпАП встановлено відповідальність саме за непред’явлення для перевірки документів.