Мобілізація і її хвилі. Що потрібно знати військовозобов’язаним особам.

Що таке мобілізація, скільки в неї хвиль, кого стосується часткова мобілізація?

Спробуємо надати роз’яснення законодавства з цих питань. Зараз в країні доволі складна ситуація — триває не оголошена війна на Сході. Перша і друга черги мобілізації відбулися навесні 2014 року – згідно з указами в.о. президента від 17 березня та 6 травня.

Третя хвиля розпочалася з 21 липня згідно Указу Президента. 22 липня Верховна Рада проголосувала за відповідний закон.

.

Більшість бійців Збройних сил і Нацгвардії знаходяться в зоні АТО вже кілька місяців, тому необхідна ротація. В рамках так званої “першої хвилі”, яка передбачає, що до війська призиваються: добровольці; офіцери і сержанти запасу, які служили в армії або інших силових структурах, які володіють затребуваними військовими спеціальностями; а також рядові запасу з досвідом армійської служби.

.

Нагадаємо, всього хвиль мобілізації може бути чотири. Зараз розпочалася третя хвиля часткової мобілізації. Якщо ситуація у країні буде загострюватися й далі, то можливо оголошення четвертої, останньої хвилі, тобто повної мобілізації.

.

Друга хвиля часткової мобілізації – призиваються офіцери і сержанти запасу всіх військових спеціальностей; рядовий склад у запасі всіх військових спеціальностей з армійським досвідом; вищий офіцерський склад всіх військових спеціальностей. Що стосується тих офіцерів запасу, які не служили в армії, але закінчили військові кафедри цивільних вузів, то, за словами спікера інформаційного центру РНБО Андрія Лисенка, “призивати їх не мають, так як в Україні близько 20 тисяч офіцерів запасу з реальним військовим і миротворчим досвідом”.

.

Третя хвиля – мобілізуються військовозобов’язані, у тому числі резервісти віком від 25 до 60 років, якщо мова йде про солдатів та сержантів. Вікова планка для офіцерів — 60 років, для вищого офіцерського складу — 65 років. У Законі “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” є перелік тих осіб, які не підлягають під часткову мобілізацію.

.

Не будуть мобілізовані:

.

  1. Особи, визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

  2. Чоловіки, на утриманні яких перебувають п’ять і більше дітей віком до 16 років (такі чоловіки можуть бути призвані на військову службу у разі їх згоди тільки за місцем проживання);

  3. Жінки, на утриманні яких перебувають діти віком до 16 років (такі жінки можуть бути призвані на військову службу в разі їх згоди і тільки за місцем проживання);

  4. Особи, зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, відповідно до законодавства України за відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

  5. Народні депутати України;

  6. Особи, заброньовані на період мобілізації органами державної влади та органами місцевого самоврядування.

    .

Усі мобілізовані повинні проходити медичну комісію.

.

Варто зазначити, що, 12 серпня 2014року, Президент України Петро Порошенко підписав Закон № 1614-VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення захисту прав дітей».

.

Документ зміцнює захист прав дітей в період мобілізаційної підготовки та мобілізації, в особливий період,  а також посилює захист дітей військовослужбовців, які звільнюються із лав Збройних сил України.

.

Закон сприяє узгодженню низки положень законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про військовий обов’язок та військову службу» та «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» із Конвенцією ООН про права дитини, Резолюцією Генеральною Асамблеї ООН № 1325, Конституцією України, Законом України «Про охорону дитинства» та іншими для врахування прав та інтересів дітей, батьки яких  підпадають під дію зазначених законів.

.

Зокрема, відтепер не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років та жінки, на  утриманні  яких перебувають діти віком до 18 років. Також звільняються від призову жінки та чоловіки, які самостійно виховують дітей віком до 18 років або на утриманні яких перебувають діти-інваліди I чи II групи, до досягнення ними 23 років.

.

Такі громадяни можуть бути призвані на військову  службу  в  разі  їх згоди і тільки за місцем проживання.

.

Крім того жінки, які мають на утриманні дітей віком до 18 років підлягають звільненню з військової служби і в особливий період, якщо вони не висловили бажання її продовжувати.

.

В частині соціального та правового захисту військовослужбовців і членів їх сімей зазначається, що відтепер одноразова грошова допомога при звільненні зі служби виплачуватиметься військовослужбовцям-жінкам, які  мають  дітей віком до 18 років проти 16 раніше.

.

Оголошення четвертої хвилі мобілізації можливо тільки, якщо війна в самому розпалі, триває довгий час. Тоді настає загальна мобілізація – у війська йдуть всі, хто здатний тримати зброю.