Практика pro bono для деяких українських юристів – давно реальність. З ініціативи адвоката чи юридичної компанії чимало послуг надається на безоплатній основі. Однак правники не часто афішують такі добрі справи. Тому й виходить, що про послуги pro bono майже не відомо тим, кому реально потрібна юридична допомога, але грошей на неї бракує. Ті ж юридичні компанії, які готові надавати свої послуги безкоштовно, часто зіштовхуються з відсутністю традицій і культури probono в Україні.
.
Невелика кількість адвокатів загалом в Україні, закінчивши юридичний виш, усвідомлюють, що їхня професія соціально відповідальна і в окремих випадках потрібно надавати допомогу й безкоштовно. Такі висновки можуть зробити лише професіонали, які знають найвищу ціну своєї роботи – верховенство закону.
.
Трішки історії
.
Pro bono (з латинської pro bono publico – заради суспільного добра) – це професійні послуги, які надаються добровільно і безоплатно, для користі громади, особливо для тих осіб, які не мають коштів для оплати цих послуг.
.
Класичне pro bono зародилося наприкінці ХІХ століття у США. У 1917 році в країні діяла 41 програма безкоштовної правової допомоги бідному населенню, до 90-х років ХХ ст. їх налічувалося вже понад 900. Практика pro bono як форма професійної відповідальності юриста вперше зафіксована в Кодексі професійної етики Американської асоціації юристів у 1969 р. Зокрема, правники в більшості штатів США мають етичний обов’язок за рік відпрацювати щонайменше 50 неоплачуваних годин.
.
У Європі французька гільдія адвокатів ще в XIII–XIV ст. зобов’язувала адвокатів здійснювати безкоштовну юридичну допомогу бідним.
.
Сьогодні у Великій Британії відносини у контексті pro bono між юристами та мережею некомерційних організацій координуються організацією Lawworks, створеною в 1997 році. Наприклад, тільки у 2007 році була надана допомога по 35 тисячах юридичних проблем. В Ірландії з 2005 року практика pro bono також здійснюється через мережу некомерційних організацій, що збирають від громадян заявки на безкоштовну правову допомогу.
.
У Російській Імперії відомі гучні справи із захисту селян та робітників адвокатом Федором Плевако. Він не тільки допомагав бідним безкоштовно, а й часто оплачував непередбачувані витрати своїх клієнтів.
.
Перша українська “Біржа pro bono”
.
В рамках Четвертого Всеукраїнського дня безоплатної правової допомоги, було презентовано унікальний для України сайт, перший український Pro Bono Clearing House – “Біржа pro bono”. Даний веб-сайт – це перший інституціоналізований вигляд того, що у світі прийнято називати Pro Bono Clearing House, тобто певний координаційний посередницький центр для Pro Bono (такі центри уже давно є у США, Німеччині, Росії).
.
Головна мета ресурсу www.pro-bono.in.ua – сприяти розвитку громадянського суспільства, захисту прав вразливих груп осіб, забезпечувати виконання принципів рівного доступу до правосуддя та верховенства права.
.
Громадяни, які не можуть забезпечити собі якісний правовий захист, завдяки цьому сайту можуть повідомити про свою проблему. Якщо її розв’язання потребуватиме залучення адвоката, то він сам може обрати відповідну справу і допомогти безкоштовно.
.
Замість висновків
.
В наші дні практиці pro bono в світі та в Україні зокрема приділяється все більша увага. Це пов’язано з розвитком і стабілізацією ринку юридичних послуг, а також і з більш позитивним відношенням до добродійної діяльності в суспільстві.
.
В Україні добре «виписаний» Закон України «Про безоплатну правову допомогу» (для первинної та вторинної правової допомоги) і відповідно люди мають більші можливості, якщо порівнювати з-за кордоном. Однак, у нас немає загальнодержавного pro-bono Центру, сподіваємося, що в найближчому часі його місце займе “Біржа pro bono”.
.
Треба розрізняти поняття безплатна правова допомога та pro-bono. Pro-bono – це діяльність адвоката, юриста на суспільне благо, який не отримує жодних коштів. Адвокати або юридичні компанії, які надають безоплатну юридичну допомогу, можуть отримувати за свою роботу гроші – компенсацію від держави, кошти грантів.
.
За кордоном pro-bono популярне тому, що адвокати вбачають у наданні цієї послуги непогану PR, рекламу для себе. Уже часто на юрфаках у нас не вчать, що таке probono і яка взагалі істина ціль юридичної професії. Проте, будь-який адвокат завжди повинен пам’ятати, що він передусім захисник людини, а не фахівець, який використовує свою професію для заробляння грошей.
.