Валентин Терленко, місто Сколе

З недавніх пір наш дім перетворився на справжній кошмар! Сусід зверху захопив загальне горище, і тепер там повним ходом йдуть ремонтні роботи. Кажуть, він хоче влаштувати там собі художню майстерню. Спроби поговорити з ним ні до чого не приводять, його майже не буває вдома. Я чув, що в таких випадках обов’язково потрібен дозвіл сусідів, але я нічого подібного не підписував – до мене ніхто не звертався. Хотів би дізнатися, як ми могли б вирішити дану проблему? І взагалі, невже сусід має право влаштовувати таке свавілля?

Відповідно до ст.ст. 369, 382 Цивільного кодексу України, горища, як і підвали у багатоквартирних будинках є спільною сумісною власністю, і кожен з мешканців будинку має право використовувати їх в однаковій мірі. Якщо ж хтось із мешканців будинку хоче приватизувати горище, то йому необхідно одержати згоду у всіх сусідів, яка оформляється у письмовій формі, шляхом проставлення особистого підпису особою.

У Вашому випадку має місце протиправне захоплення приміщення загального користування. Вирішити цю проблему можна шляхом адміністративного способу – подання скарги на протиправні дії сусіда до органу місцевого самоврядування (міської ради або районної адміністрації) або ж безпосередньо подати до суду позовну заяву про усунення перешкод у користуванні приміщеннями загального користування, припинення протиправних дій і приведення приміщення до попереднього стану.