«… Поки не розрахуєтеся, за довідкою навіть не підходьте !!!»

Протягом останнього місяця до юридичної служби надійшло багато скарг мешканців, щодо необґрунтованих відмов ЛКП у видачі довідок через наявність заборгованості. “… Пішла до начальника ЛКП на прийом, просила видати довідку про склад сім’ї, та мені відмовили, – скаржиться жителька Сихова пані Марія, яка мешкає в багатоповерхівці що на пр. Червоної Калини. – Паспортистка сказала: “… у вас борги з квартплати, поки не розрахуєтеся, за довідкою навіть не підходьте!”. Такі випадки непоодинокі і дуже часто стають причиною конфліктів львів’ян і працівників ЛКП. Тож нижче спробуємо з’ясувати – чи законні такі дії ЛКП і як захистити свої права в цій ситуації.

Проаналізуємо чинне законодавство. Відповідно до ст. 5 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992, № 2657-XII, передбачено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Кожному громадянину  забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто (ч.2 ст.11 Закону).

Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011, № 2939-VI – кожна особа має право доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається. Це стосується і будь-якої довідки, що містить інформацію про особу чи членів її сім’ї. Така інформація (довідка) може бути надана особі на підставі інформаційного запиту, який складається у довільній письмовій формі (обов’язково слід зазначити ПІП та поштову адресу особи, яка подає запит). Відповідно до ч.1 ст. 20 цього ж Закону ЛКП має надати письмову відповідь на запит на інформацію не пізніше п’яти робочих днів з дня його отримання.

Тобто, законодавством  України не передбачено право  ЛКП не надавати інформацію у зв’язку  з наявністю боргу за житлово-комунальні послуги і, відповідно, така відмова ЛКП у наданні довідки є незаконною.

Як же захистити свої права в такій ситуації? До найбільш ефективних способів захисту, на наш погляд, слід віднести:

  • Надсилання до ЛКП письмового інформаційного запиту з вимогою надати інформацію у формі довідки (обов’язково реєструйте заяву і залишайте собі копію) – ЛКП зобов’язано надіслати письмову відповідь не пізніше п’яти робочих днів.
  • Реєстрація звернення на гарячій лінії міста за тел. 15-80.
  • Скарга на неправомірні дії працівників ЛКП на ім’я голови Вашої районної адміністрації або до правоохоронних органів.

У разі якщо вищеперелічені дії не дали результату і ЛКП продовжує ігнорувати Ваші вимоги, Вам слід звернутися з позовною заявою до суду, в якій вимагати не лише надання тієї чи іншої довідки, а й ставити питання про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої протиправними діями ЛКП.