Робота «на стовпах»

У сфері працевлаштування, як і будь-якій сфері людського життя, є місця не лише для подвигів, а й для шахрайства. Шукачі роботи часто зустрічаються з дивними пропозиціями. Їхній результат однозначний – працівники не заробляють гроші, а втрачають їх. Основні схеми шахрайства на ринку праці були відпрацьовані ще в 90-х роках минулого століття. Враховуючи високий рівень безробіття в Україні протягом останніх років, «старі схеми» повертаються, але з’являються і «нові», більш сучасні і заплутаніші. Саме про найголовніші способи шахрайства у сфері працевлаштування читайте у номері.

«4 травня натрапив на оголошення про працевлаштування в одній із львівських газет, – коментує пан Олег. Фірма обіцяла надати роботу в Львові по всіх спеціальностях. В оголошенні вказувалось 3 номери телефонів. За одним з них я і зателефонував. Мене запросили до офісу, на перший погляд, усе виглядало досить переконливо – двоє співробітниць кадрової агенції, як вони себе називали, детально розповідали про існуючі вакансії та обіцяли надати роботу певну суму коштів. Я погодився заплатити 250 грн. та підписав договір. Мені дали контакти «100% вакансій» де мене вже чекають. Пройшовшись по цих адресах, виявилося, що деяких «роботодавців» просто не існує, інші уже закрили свої вакансії… Звернувся до «агенції» – відповідь чітка: «А ми за договором все зробили !!!»

 

«50% опитаних українців зізналися, що їм доводилося мати справу з шахраями. За результатами опитування Інформаційної служби порталу Укрбізнес.»

 

Кадрові агентства

Найчастіше довірливі громадяни попадаються на вудку «кадрових агентств», що пропонують за скромну плату працевлаштувати всіх бажаючих. Насправді, під солідною вивіскою «кадрове агентство» ховаються куди менш солідні компанії, які надають інформаційні та консультаційні послуги. Ці контори працюють за давно відпрацьованою схемою. Претендента, що подзвонив в агентство, запрошують в офіс (він, до речі, може виглядати сповна пристойно) на співбесіду, де під розповіді про багаточисельні історії успіху, просять заповнити простеньку анкету і підписати договір на надання послуг. Але спочатку треба внести передоплату – як правило, від п’ятдесяти до ста п’ятдесяти гривень. Після того, як гроші заплачені, і договір підписаний, компанія видає клієнтові цілий список вакансій. Правда, цей список нічим не відрізняється від тих, що можна знайти в газетах безкоштовних оголошень або на багаточисельних інтернет-сайтах. Писати скарги і звертатися до правоохоронних органів марно, адже в договорі чорним по білому було прописано, що компанія зобов’язалася надати клієнтові консультаційні послуги, або надати базу даних, що вона, власне, і зробила.

Карусель

Це давній, відомий і надійний спосіб, який успішно продовжують застосовувати. Функціонує він так. Людину беруть на роботу з випробувальним терміном. Цей термін згідно з досягнутою з шукачем домовленістю не оплачується. Шукачеві роботи натякають, що випробування закінчиться хеппі-ендом, тобто матиме щасливий кінець. Наприкінці терміну і незалежно від справжніх результатів “шаровик” повідомляє тимчасовому працівнику, який потрапив на гачок, що він не влаштовує фірму. Через якийсь час у фірми вже інший персонал, і нове керівництво, яке зробивши великі очі, каже: «Які гроші? Договору немає – нічого не знаємо», а на звільнене місце береться черговий простачок.

“Я втратила роботу і вже була близька до відчаю, – розповідає пані Оксана, – коли в місцевій газеті прочитала оголошення:” Розбагатіти легко і без вкладень! Від $ 2 тисяч на місяць! Телефон … “. Що й говорити, дві тисячі нашій сім’ї зовсім би не завадили. По телефону мені сказали, що для роботи мені необхідні” методичні розробки “, але щоб їх отримати, я повинна вислати невелику суму, гривень, здається 80. Гроші були невеликі, і я їх відправила. Незабаром прийшов лист. У ньому популярно роз’яснювалася схема “роботи”. В обмін на надіслані мною гроші в тій же газеті опублікують номер мого телефону, щоб по ньому дзвонили бажаючі розбагатіти. Вони також повинні були переслати гроші, а потім чекати “методичні розробки”. З кожного “завербованого” мені належить відсоток. Звичайно, я нічого не отримала “.

Робота за 1000 доларів

Інший поширений вид шахрайства – оголошення із запрошенням на високооплачувану (із зарплатою від 1000$) роботу в офіс. Будь-який, хто хоч трохи знайомий з життям «офісного планктону», прекрасно знає, що жодна компанія ніколи не стане шукати «співробітників в офіс» за допомогою оголошень на ліхтарних стовпах. З’ясувати по телефону, чим займається компанія, не вдається, замість цього голос на іншому кінці дроту повідомить, що компанії, що нестримно розширюється, катастрофічно не вистачає співробітників, і їй потрібні саме Ви. Але є маленька деталь: щоб приступити до відповідальної високооплачуваної роботи, треба пройти платний курс навчання або, як варіант, заплатити за пропуск, пакет інструкцій або щось в цьому роді. Що таке сто гривень на тлі майбутньої зарплати в 1000 доларів? Заплативши гроші, щасливий претендент нарешті читає підписаний договір, і дізнається, що він тільки що купив даремну пластикову картку або записався на незрозумілий семінар.

 

Робота вдома

Окремим рядком йдуть шахрайства в такій сфері, як робота вдома. Дійсно, є багато видів діяльності, якими можна займатися не виходячи з будинку. Це набір текстів на комп’ютері, обдзвін по телефону потенційних клієнтів або виготовлення якихсь виробів. Щоб почати працювати пропонують принадні умови і просять про сущу дрібницю – перевести під незрозумілим приводом на рахунок фірми від 20 до 50 гривень. Інколи просять оплатити сировину для виготовлення продукції, яку потім неодмінно викуплять за солідною ціною. Мабуть не варто пояснювати, що після переказу грошей працедавець випаровується без сліду.

Обіцянки-цяцянки

Основними елементами цього прийому є маленька зарплата і великі обіцянки. У цих обіцянках стверджується, що незабаром настануть такі часи, за яких фірма просто не знатиме, як відбитися від нападу грошей і тоді зарплата цього працівника сягне астрономічних розмірів. Зрозуміло, що такі часи не настануть, а зарплата як була мізерною, то такою і залишиться. Довірливі співробітники тривалий період працюють недоплаченими.

Продаж диво-зілля

За схожою схемою, до речі, діють всілякі фірми, що поширюють за допомогою мережевого маркетингу різне диво-зілля. Різниця лише в тому, що наївний претендент дійсно отримує роботу – йому пропонується оптом купувати деякий товар і самостійно поширювати його на роздріб. Лише підсумкова сума доходу врази відрізняється від обіцяної спочатку.

 «Кожен другий працюючий громадянин нашої країни стикався з несумлінним роботодавцем. За результатами опитування Інформаційної служби порталу Укрбізнес.»

При виборі роботи:

  • Проаналізуйте чому роботодавець встановлює випробувальні терміни без складання на це відповідної угоди;
  •  Не погоджуйтесь на будь які відтермінування по зарплаті;
  • Не буде зайвим поцікавитись репутацією даного підприємства чи фірми.
  • Проаналізувати місце розташування офісу, професійність та ввічливість працівників;
  • Чітко обговорить умови співпраці з кадровим агенством;
  • Уважно вивчіть документи, які Вам запропонують підписати.

Будьте уважні:

  • Від обману під час пошуку роботи вас збереже тільки власна пильність.
  • Google знає все – недобросовісним роботодавцям живеться все важче – Інтернет акумулює дані про “кидалово”.
  • При виборі роботи керуйтеся логікою та здоровим глуздом, не поспішаючи з прийняттям рішення.
  • Якщо виникають підозри щодо добросовісності роботодавця, проконсультуйтесь з юристом.

СТАЖУВАННЯ ЯК ВИХІД   Дуже вдалий вихід в ситуації з майбутнім працевлаштуванням і обхід шахраїв при працевлаштуванні – це стажування. В сучасному варіанті стажування стає способом набратися досвіду і в перспективі отримати бажану роботу, якщо не на цьому, то будь-якому іншому підприємстві. Стажування завжди безоплатне і дасть змогу не тільки здобути певні практичні навички у сфері Вашої діяльності, а й отримати позитивні відгуки і рекомендації про Вас, що стануть в майбутньому вагомим аргументом для потенційного роботодавця.

Та пам’ятайте, щоб розпізнати шахраїв, що трудяться на ринку праці, не треба бути ні психологом, ні юристом. Досить не дозволяти власній жадності затьмарити здоровий глузд. Дивитися на світ реальними очима і не забувайте просте правило: «Жодних передплат!!!».