Суд став ще дорожчим або правосуддя не для всіх

З першого листопада набув чинності новий закон “Про судовий збір”, який суттєво підвищить витрати тих, хто звертається до суду. Раніше витрати на роботу судів були прив’язані до неоподаткованого мінімуму. Він становив 17 гривень. Тепер же рахуватимуть від мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду. Так, станом на січень 2011 року мінімальна зарплата становить 941 гривню.

Відповідно до нового закону, судовий збір стягується за подання до суду позовної заяви, а також іншої передбаченої законодавством заяви, за подання до суду апеляційної та касаційної скарг на судові рішення, а також заяв про видачу виконавчого документа на виконання рішень третейського суду, заяв про перегляд судових рішень Верховним Судом України.

За новими правилами ставка судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру складе 1% ціни позову, але не менше 0,2 (188,2 грн.) і не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати (2823 грн.), а за подачу позову немайнового характеру – 0,1 розміру «мінімалки» (94,1 грн.). Також суттєво збільшилися ставки збору за подання адміністративних позовів. В загальному доступ до правосуддя подорожчав від 3 до 14 разів.

Якщо переходити на приклади, то дитині війни для звернення до суду з вимогою виплатити законну надбавку до пенсії чи пенсіонеру, який хоче збільшити розмір своєї пенсії, зобов’язавши пенсійний фонд перерахувати її відповідно до чинного законодавства, треба буде викласти з кишені 28,33 гривні, замість 3,40 гривні, як було досі. Як наслідок, така «реформа» позбавить соціально незахищені верстви населення останньої можливості захистити свої права.

У зв’язку з прийняттям закону про судовий збір, багатьом громадянам доведеться забути про відстоювання власних прав у судах і рівний доступ до правосуддя. Так само, як і забути про відшкодування завданої моральної шкоди. Адже її захист в суді мінімально коштуватиме 197 грн. Це в десять разів дорожче, ніж було до цього часу.

За новим законом розлучитися стало в 10 разів дорожче, а розмір судового збору в господарських справах подорожчав у 14 разів. Попри такі «захмарні» ціни, розміри збору зростатимуть з року в рік – паралельно зі збільшенням розміру мінімальної заробітної плати.

Крім того, законом значно звужується коло осіб, які мають право без сплати судового збору звертатись до суду. Не платити збір дозволено особам, які страждають психічними розладами та їхнім представникам, споживачам – за позовами, пов’язаними з порушенням їх прав, інвалідам ВВВ, інвалідам І та ІІ груп та громадянам, які належать до категорій 1 і 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.