Захистимо права освітян

DSC_1082У Львові представлять реальні інструменти захисту прав освітян.     Вчителі та вихователі Львівської області зможуть самостійно захистити свої права у різних конфліктних ситуаціях. Об’єднання “Самопоміч” за підтримки “Освітньої програми” Міжнародного фонду “Відродження” втілили проект “Правові поради для освітян”. Педагогічні працівники Львівської області мали змогу довідатися про те, як  захистити себе у трудових питаннях, у питаннях інтелектуальної власності, оплати праці та відстояти інші,  передбачених законодавством гарантії. 

Про усе це вони зможуть довідатися із спеціально розроблених брошур, а додаткові консультації освітяни отримають отримати у юристів громадського об’єднання. За результатами опитувань, основні теми, які хвилюють для вчителів і в яких виникають конфліктні ситуації: оплата праці, пенсійні питання, відпустки, статуси, проблеми інтелектуальної власності. На жаль, педагоги не мають практичних можливостей для розв’язання цих проблем, адже послуги адвокатів є дорогі, а профспілки можуть займати різну позицію. Саме тому “Самопоміч” зініціювала цей проект, адже допомоги потребують тисячі працівників освітньої галузі. І важливо, щоб вони могли і самі розібратися у різних законодавчих нюансах, а не чекати допомоги збоку.

Хто зможе скористатися практичними порадами та  юридичною допомогою? Учителі, керівники навчальних закладів, фахівці районних науково-методичних центрів, інститутів післядипломної педагогічної освіти, студенти й викладачі педагогічних вишів, працівники органів управління освітою, експерти у сфері освіти.

Проект передбачає розробку 20 брошур для освітян (вихователів, учителів, викладачів та інших педагогічних працівників), які поділяються на 5 тематичних блоків: Правовий статус педагогічних працівників; Права та обов’язки учасників освітнього процесу; Оплата праці педагогічних працівників; Трудові гарантії. Інтелектуальна власність педагогічного працівника. За попередніми дослідженнями, ці 5 блоків являються основними і найбільш проблематичними для педагогічних працівників.

Організатори вважають, що в Україні зараз далеко не найкраща ситуація зі школами: зменшується кількість учнів, закриваються класи і навіть школи. У навчальних планах зменшується кількість годин – а це все фактори, які прямо і негативно впливають на добробут і психологічний стан вчителя чи вихователя. Нерідко педагоги, йдучи у відпустку, не знають чи будуть забезпечені роботою у новому навчальному році. Саме тому кожен керівник навчального закладу має вивчити та зрозуміти свої правові гарантії та права і керуватися ними під час повсякденної роботи у школі чи дитячому садку.

“Ми маємо на меті виявити системні загрози для педагогічних працівників та створити можливість реалізації їхніх прав в Україні. Ми віримо, що результати проекту будуть корисними для подальшого покращення функціювання системи освіти в Україні”, – розповів керівник проекту, юрист Дмитро Стельмащук.