Як правильно звільнитись

За прогнозами експертів після проведення чемпіонату з футболу ЄВРО 2012 в Україні почнеться хвиля звільнень, і до кінця 2013 року, по різних прогнозах, кількість безробітних збільшиться від 2 до 4 млн. чоловік. Фахівці центрів зайнятості підкреслюють, що працівник, що звільняється, повинен поклопотатися про коректність проведення всіх процедур. Лише в такому разі можна розраховувати на максимальну підтримку від держави.

В разі звільнення слід враховувати декілька ключових моментів:

1. Згідно Кодексу законів про працю України (КЗпП), працедавець зобов’язаний повідомити працівника про звільнення за два місяці. Це робиться для того, щоб працівник міг підшукати собі нове місце роботи.

2. Якщо трудовий договір розривається у зв’язку із скороченням чисельності персоналу, не погоджуйтеся на звільнення “за власним бажанням” або за згодою сторін”, як би не наполягав начальник. Краще добитися статусу “скороченого”. В такому разі, окрім виплати повної заробітної плати за відпрацьований час і компенсації за невикористану відпустку, підприємство також зобов’язане видати вихідну допомогу в розмірі не менше одного середньомісячного заробітку.

3. Поки не ознайомитеся з наказом про своє звільнення, продовжуйте ходити на роботу, дотримуючись трудового розпорядку і дисципліни. У іншому випадку Вам можуть пред’явити звинувачення в прогулах і звільнити за це.

4. Повний розрахунок із співробітником, згідно ст.116 КЗпП України, повинен відбутися в день його звільнення. Відсутність грошей на розрахунковому рахунку фірми не вважається поважною причиною для затримки виплат.

5. Якщо остаточний розрахунок затримується, можете сміливо подавати на фірму до суду, і тоді, згідно ст.117 КЗпП України, працедавець буде зобов’язаний сплатити працівникові “по скороченню” весь час затримки у розмірі його середньоденного заробітку.

6. При неможливості самостійно вирішити питання свого працевлаштування, Ви завжди можете звернутися в центр зайнятості і отримати всі соціальні послуги, передбачені чинним законодавством.

При цьому Ви також зможете отримати мінімальний розмір допомоги по безробіттю. На сьогоднішній день для застрахованих осіб він складає 825 грн., для незастрахованих – 544 грн. Крім того, розмір допомоги залежить від страхового стажу працівника, тривалості його перебування в статусі безробітного, розміру нарахованої зарплати на останньому місці роботи. Якщо ж Ви справді вважаєте, що Вас звільняють незаконно і можете це підтвердити, то найкращим варіантом є подання до суду позовної заяви про поновлення на роботі і виплати компенсації за час вимушеного прогулу.