Дуже часто багато львів’ян, зустрівши листоношу, або зазирнувши у поштову скриньку, отримують лист з місцевого суду, в середині якого є офіційні папери з погрозливою назвою «СУДОВИЙ НАКАЗ».
Раніше, для того щоб стягнути з Вас борг за комунальні послуги, комунальні служби повинні були подавати позовну заяву до суду та доказувати наявність Ваших боргів. Ви повинні були отримувати судові повістки, з’являтись до суду, давати пояснення щодо сплати (чи не сплати) комунальних послуг. Тепер стягнути борг з оплати за комунальні послуги з громадянина можна в спрощеній процедурі – наказному провадженні. У такому випадку ЛКП подає заяву до місцевого суду про видачу на Вас судового наказу, підтвердивши Вашу заборгованість випискою про заборгованість, яка посвідчується печаткою ЛКП.
До речі, на таку справу Вас ніхто викликати не буде – процедура цього не передбачає. Видача судового наказу проводиться без виклику сторін та судового засідання. Ви маєте право протягом десяти днів з дня отримання копії судового наказу подати заяву про його скасування (у випадку незгоди з ним). Якщо ви не згідні з тією сумою боргу, яку з вас намагаються стягнути, то можна оскаржити такий судовий наказ, склавши заяву про скасування судового наказу. Така заява подається в суд, який видав такий наказ, у письмовій формі.
Заява про скасування судового наказу обов’язково повинна містити посилання на обставини, які свідчать про повну або часткову обґрунтованість вимог заявника (опис обставин в чому саме вимоги не справедливі та не обґрунтовані, чому з ними не згідні) та посилання на докази, якими боржник обґрунтовує свої заперечення проти вимог заявника (різність суми боргу з Вашими квитанціями, наявність складених вами Актів–претензій щодо якості комунальних послуг, тощо).
Існує декілька обставин, скориставшись якими Ви можете добитись скасування судового наказу:
-
Відмінність суми боргу, який стягують з Вас комунальні служби з Вашими квитанціями.
-
Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг.
-
Намагання комунальних служб стягнути з вас суму боргу, більш ніж за три останніх роки.
Головне в заяві про скасування судового наказу показати, що існує факт спору. Тоді судовий наказ буде скасовано, адже існує спір про право і ЛКП зобов’язане подавати цивільний позов. Проте, враховуючи той факт, що за подання такого позову ЛКП прийдеться викласти щонайменше 200 гривень (відповідно до новоприйнятого закону «Про судовій збір» від 01.11.2011р.), то ймовірність подальшого судового розгляду часто виключається, хоча це не виключає можливість ЛКП в майбутньому подавати заяви до суду про видачу судового наказу про стягнення з Вас уже збільшеного боргу або передати Ваш борг колекторам.
Тому, якщо Ви справді вважаєте, що борг нарахований незаконно і можете це підтвердити, то найкращим варіантом є подання до суду позовної заяви про скасування безпідставнонарахованої заборгованості.