Якщо рішення суду не виконується

Протягом тривалого часу до юридичної служби звертаються багато мешканців, щодо невиконання судових рішень і бездіяльності виконавчої служби. «…Залили сусіди, добровільно відшкодовувати збитки відмовилися, звернувся до юристів – написали заяву до суду, суд виграв. Щоб одержати кошти на ремонт, отримав в суді виконавчий лист, направив до виконавчої служби… Вже пройшло 3 місяці, а кошти ніхто не повертає…» – скаржиться мешканець Левандівки – пан Іван. На жаль, такі випадки непоодинокі, згадаємо лише позови дітей війни та чорнобильців, тому, дуже часто вигравши суд львів’яни звертаються до виконавчої служби свого району … тут і починається «негайне виконання» судових рішень. Тож нижче спробуємо з’ясувати – як пришвидшити виконання судового рішення у виконавчій службі та як не допустити порушення своїх права в цій ситуації.

Судові рішення є обов’язковими до виконання на всій території України (стаття 124 Конституції). Виконання рішення суду здійснюється відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» від 21.04.1999, № 606-XIV (далі по тексту – Закон).

Одержавши на руки виконавчий документ (виконавчий лист) Ви повинні подати його до примусового виконання до відповідного районного відділу Державної виконавчої служби м.Львова. Виконавчий документ подається до виконання разом із заявою про відкриття виконавчого провадження. У заяві про відкриття виконавчого провадження ви додатково можете вказати відомості, які можуть сприяти виконанню рішення (рахунок боржника, місце роботи, місцезнаходження його майна тощо). Обов’язково, в заяві про відкриття виконавчого провадження заявіть прохання про накладення арешту на майно та кошти боржника для забезпечення виконання рішення.

З метою своєчасного і повного виконання рішень рекомендуємо:

  • Періодично приходьте на особисту бесіду з державним виконавцем у його приймальний день – досить часто це є доволі дієвим засобом.
  • Щомісячно направляйте державному виконавцю письмові запити про хід виконання рішення і проведення виконавчих дій.
  • Користайтесь своїм правом на ознайомлення із матеріалами виконавчого провадження – так ви будете в курсі всіх дій державного виконавця та виключите можливість підтасовок процесуальних документів.
  • Якщо є обставини, що викликають сумнів у неупередженості державного виконавця, ви маєте право заявити йому відвід або оскаржитися його дії чи бездіяльність безпосередьому начальнику або до суду.

Ці способи впливу на виконання рішення суду передбачені ст.ст.12, 16, 40, 57, 82, 87 Закону.

У разі якщо вищеперелічені дії не дали результату і виконавча служба продовжує ігнорувати Ваші вимоги, Вам слід звернутися до суду з позовною заявою про порушення права на справедливий суд та до органів прокуратури з заявою про порушення кримінальної справи за ст. 382 Кримінального кодексу України (невиконання судового рішення).