А аліменти заплатить держава

До юристів часто звертаються жінки з питанням, чи можна розраховувати на якусь допомогу від держави, якщо колишній чоловік не сплачує аліменти на дитину. Як виявляється – можна. Відповідно до чинного законодавства, батьки зобов’язані утримувати дітей до їхнього повноліття. Утримання дитини є, насамперед, обов’язком її батьків, а держава несе додатковий обов’язок щодо надання дитині матеріального забезпечення, яке може виконуватися в різний спосіб.

Одним з таких способів є призначення тимчасової державної матеріальної допомоги дитині, якщо місце проживання її батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину. Така виплата проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України.

Кому призначається

Допомога призначається дитині віком до 18 років терміном на 6 місяців в розмірі 30% прожиткового мінімуму (303,7 грн. для дітей до 6 років і 378 грн. для дітей від 6 до 18 років)*, встановленого для дитини відповідного віку у випадках, якщо:

 • рішення суду про стягнення аліментів не виконується (в тому числі, якщо особа свідомо ухиляється від виконання рішення);
 • особа перебуває під арештом, слідством, на примусовому лікуванні, визнана в установленому порядку недієздатною;
 • місце проживання особи не встановлено.

Треба знати!!!

Якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі (напр. 300 грн. на дитину 10 років), менший 30% прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, тимчасова допомога призначається в розмірі різниці між визначеним розміром аліментів і цією сумою (378 – 300 = 78 грн. доплати).

Зазначена допомога не призначається на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням або на повному державному утриманні.

*Прожитковий мінімум з 01.04.2012р. для дітей віком до 6 років – 911грн., а для дітей від 6 до 18 років – 1134грн.

 

Куди звертатися

Незалежно від підстав призначення допомоги до відділу соціального захисту району подаються такі документи:

 1. Заява (подається особисто)
 2. Оригінал і копія свідоцтва про Народження дитини
 3. Довідка з місця проживання (форма № 2)
 4. Паспорт
 5. Ідентифікаційний номер

Додатково (залежно від підстав) подаються:

 • повідомлення органу внутрішніх справ про те, що у встановлений термін заходами розшуку місце проживання особи не встановлено;
 • рішення суду про стягнення аліментів та довідка державної виконавчої служби про неможливість стягнення аліментів внаслідок ухилення від їх сплати;
 • довідка відповідної установи про перебування особи під арештом, слідством, на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі (немає можливості утримувати дитину).

Пам’ятайте!!! Якщо буде виявлено можливість стягнення аліментів з батька дитини. сплачені суми тимчасової допомоги повинні бути стягнуті з боржника в судовому порядку і повернуті до державного бюджету.