Дарча, заповіт, довічне утримання чи продаж ?

Протягом тривалого часу до юридичної служби звертаються багато мешканців, щодо надання роз’яснень і консультацій з питань дарування, заповідання та іншої передачі нерухомого майна іншим особам. На сьогоднішній день, у зв’язку з прийняттям податкового кодексу та зміною ставок державних мита, це питання залишається надзвичайно актуальним.

Реальна ситуація: 70-річна львів’янка  звернулася до юридичної служби за консультацією щодо надання поради при переоформленні на дочку  трикімнатної  квартири в місті Львові. «… Як це зробити правильно, із найменшою затратою грошей та забезпечити собі спокійну старість?» – запитує пані Ольга.

Слід зазначити, що передача квартири чи іншого нерухомого майна іншим особам може відбуватися шляхом оформлення заповіту, договорів дарування, купівлі-продажу чи довічного утримання. Тому, враховуючи конкретний приклад, спробуємо розглянути переваги і недоліки кожного варіанту.

Договір купівлі-продажу. Дочка і мати підписують договір купівлі-продажу, грошей дочка, звичайно, не платить. Плюси цього варіанту в тому, що операція дуже проста і швидка в оформленні, відразу після укладення договору дочка стає власником житла. Головний мінус такого способу передачі квартири в тому, що власником квартири автоматично стає і чоловік доньки. Який у разі розлучення за законом може претендувати на половину квартири, купленої під час шлюбу.

Заповіт. Переваги: Дочка-спадкоємиця стає одноосібним власником квартири, чоловік ні за яких обставин не буде мати права не неї претендувати; податок на майно, отримане у спадок, зараз скасовано, а витрати на його оформлення мінімальні. Недоліки отримання квартири за заповітом полягають в тому, що стати власником дочка зможе тільки після смерті матері, а вступити в права спадкоємець може через півроку після відкриття спадщини. Також слід зазначити, що заповіт може переукладатися необмежену кількість разів, а чинним є остання його редакція (попередні заповіти визнаються недійсними).

Договір довічного утримання (догляду). При укладені договору довічного утримання дочка (може бути і будь-яка стороння особа) зобов’язується утримувати та доглядати (сплачувати квартплату, забезпечувати харчуванням та медикаментами, виплачувати погоджені  щомісячні грошові платежі) свою непрацездатну матір, а мати передає у власність квартиру. Основна перевага – це гарантії для матері по її утриманню, а їх не виконання тягне розірвання договору і повернення квартири. Особа набуває право власності на квартиру з моменту укладення такого договору.

Дарча (договір дарування). У даному випадку це найбільш зручна схема. Порядок оформлення тут такий же, як і у випадку продажу квартир, дочки як найближчому родичеві не треба платити податок на отриманий у вигляді квартири дохід, а чоловік також не зможе зажадати розділу цього майна у разі розлучення.

Важливо!!!

Всі перелічені договори та заповіт мають бути посвідчені нотаріусом (порада – бажано звертатися до державного нотаріуса, плата за посвідчення є мінімальною, на відміну від приватних нотаріусів).