Домофон як лохотрон

«Наша сім’я не хотіла домофону, – розповідає жителька будинку на вул. Погулянка, пані Оксана. – Тому коли із фірми до нас приходили дівчата, які пропонували послуги з встановлення домофону, ми категорично відповідали – ні. Львівянка розповідає, що її будинок розташований у спокійному районі, далеко від барів і кафе, відвідувачі яких могли шкодили у під’їзді.

Я знаю всі переваги домофону. Він – просто знахідка для тих, хто мешкає у Центрі, біля вокзалу та поблизу різних “забігайлівок”, – продовжує відвідувачка. Людям пообіцяли, що в під’їзді, коли поставлять домофон, буде мало не рай. Однак сміття не поменшало, а “чужаки” в будинок продовжують заходити, ба більше, крім круглої суми за встановлення, ще й доводиться платити щомісячну абонплату».

Протягом останніх 2-3 років з столиці до Львова перекинулася домофонна лихоманка. Ніби гарна та корисна річ – домофон, а тим більше відеодомофон, але в львівській реалізації він схожий на шахрайство та примусові послуги. Чому?

По-перше, «задоволення» це в середньому вартуватиме 200-300 гривень. Але двері та домофон, як правило, повністю або частково залишаються у власності домофонної фірми, і мешканці під’їзду не отримують на руки документи про право власності на домофони та двері, а отримують угоди про обслуговування домофону. Тому потім їм слід довічно(!) вносити щомісячну абонентну плату за технічне обслуговування (якщо це їхня власність, то чому Ви маєте платити за її технічне обслуговування?).

По-друге, домофонні фірми стверджують, що для встановлення домофону достатньо згоди більшості мешканців під’їзду. Але насправді всі власники квартир є співвласниками допоміжних приміщень (під’їзд, сходи і т.д.) і технічного обладнання (вхідні двері, замки і т.д.) всього дому. Відповідно до ч. 2 Ст.382 та Ст.369  Цивільного Кодексу України без згоди 100% власників квартир не можна здійснювати дії зі встановлення домофону, оскільки це обмежує їх право власності в частині користування і розпорядження майном.

По-третє, домофони сторонніх компаній, як правило, підключаються до електричної мережі будинку без окремого лічильника. В підсумку мешканці будинку сплачуюють і за домофон, і за світло для домофону як за утримання будинку, хоча це має оплачувати домофонна компанія по своїх лічильниках.

Тому, якщо Ви все таки вирішили поставити домофон дотримуйтеся наступних порад:

  • Встановлюючи домофон, проводьте загальні збори всіх дорослих мешканців підїзду.
  • Вимагайте безкоштовні електронні ключі на кожного члена сім’ї.
  • Вимагайте встановлення акумуляторного UPS-домофона, оскільки  у разі відсутності електрики домофонні двері не зачиняються на замок.
  • Вимагайте встановлення домофону з функцією «код» – при набиранні певної послідовності цифр – двері відчиняються (може бути індивідуальним для кожної квартири). Це забезпечує вільний доступ відповідних служб до квартир мешканців, які відмовилися від встановлення в квартирі відповідного обладнання.

По великому рахунку вся ця афера з домофонами незаконна. Свої послуги фірма пропонує нав’язливо. Її представники не просто вивішують рекламу про своїх послуги, а й самі збирають збори мешканців, встановлюють їх відсоток і ставлять свої умови договору. Але такого права немає жодна фірма.  Тож її представники користуються довірливістю і необізнаністю наших громадян і надають їм недостовірну інформацію.

Тому, у разі виникнення конфліктів з домофонною компанією, Ви маєте всі можливості відстояти свої права в судовому порядку, Закон на Вашому боці.