А за навчання заплатить податкова!!?

Дуже часто, більшість сумлінних платників податків, не знають про можливість отримати повернення з бюджету певної суми податку, сплаченого ними з заробітної плати, одержаної протягом попереднього року. Таке право закріплене ст. 166 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) і називається податковою знижкою  (до 2011 року – податковий кредит).

Така податкова знижка поширюється і на плату за навчання у навчальних закладах. Сума коштів, сплачених Вами, як платником податку, на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. Тобто, якщо Ви є батьком чи матір’ю та з своєї зарплати оплачує навчання дитини, це надає Вам право на податкову знижку і, як наслідок, компенсацію частини сплачених за навчання коштів.

Трапляються випадки, коли особи які працюють і, відповідно, сплачують податки, здобувають додаткову або другу вищу освіту на заочній формі навчання. На такі випадки також поширюється право особи на податкову знижку.

Сума компенсації не може перевищувати розміру доходу, визначеного в абзаці першому підпункту 169.4.1 пункт у 169.4 статті 169 ПКУ (у 2011 р. – 1320 грн), у розрахунку на кожну особу, яка навчається. Сума невелика, але ж і такі гроші на дорозі не валяються.

Припустимо, за весь минулий рік ви заробили 30 тисяч гривень і з цієї суми сплатили 4,5 тисячі податку з доходів фізичних осіб (15%). Упродовж року ви сплатили 8 тисяч гривень за навчання, крім того, з вас ще стягнули приблизно 1080 гривень єдиного соціального внеску (3,6%). Від 30 тисяч зарплати віднімають 8 тисяч витрат і ще 1 тисячу єдиного соціального внеску. Виходить 21 тисяча. Відповідно, 15% податку з 21 тисяч — це 3,15 тисячі гривень. А ви сплатили 4,5 тисячі. Отож виходить, що ви передплатили 1350 грн. Цю суму вам і повернуть.

Крім оплати навчання податкову знижку можна отримати на:

  • видатки на будівництво доступного житла;
  • частину відсотків, сплачених за користування іпотечним житловим кредитом;
  • витрати на страхування платника податків чи членів його сім’ї;
  • оплата допоміжних репродуктивних технологій (штучне запліднення);
  • кошти, сплачені за переобладнання транспортного засобу з бензину на газ чи інші види біопального.

Як оформити?

Податкову знижку оформляють, подаючи декларацію за попередній рік. Протягом 2012 року слід подавати декларацію за 2011рік. Для цього потрібно прийти у податкову службу за місцем реєстрації, взяти безкоштовний бланк декларації та заповнити його. До декларації також слід додати довідку з місця праці, у якій вказано Вашу зарплату за минулий рік, квитанції чи чеки, що підтверджують витрати, та копії документа, який посвідчує особу. Також необхідно подати номер банківського рахунку, на який податкова зможе переказати гроші. Кошти перераховують протягом двох місяців з дати подання декларації.