А за парковку можна не платити

З 1 квітня 2012 року вступає в дію пункт 14 Постанови Кабміну № 1342 від 3 грудня 2009 року, у якому йдеться, що платні парковки в містах України обов’язково повинні бути обладнані паркоматами.

Як інформує Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, з 1 квітня 2012 року оплачувати послуги паркування слід тільки за допомогою паркувальних талонів, а також на майданчиках, обладнаних технічними засобами (паркоматами і терміналами).

У січні уряд, за поданням Мінрегіону, уже відкладав на один квартал обов’язковість встановлення технічних пристроїв, надавши додатковий час органам місцевого самоврядування та операторам.

Таким чином, всі парковки повинні бути обладнані спеціальними пристроями до 31 березня 2012 року включно. Нагадаємо, що постанова № 1342 від початку передбачала дворічний перехідний період для обов’язкового обладнання парковок паркоматами і терміналами, який закінчився 1 січня 2012 року.

Для запобігання розрахунку за парковку готівкою, в Правила паркування транспортних засобів внесено зміни, згідно яким з 1 квітня цього року продавати паркувальні талони буде дозволено тільки шляхом безготівкової форми розрахунків.

Якщо впровадження технічних засобів, призначених для оплати вартості послуг економічно невигідно, парковка може здійснюватися на безкоштовній основі. Рішення про це відповідно до пункту 5 Правил паркування транспортних засобів, приймає орган місцевого самоврядування або оператор.

В управлінні транспорту та зв’язку міської ради Львова, це питання ще не вирішене, оскільки фінансових можливостей встановлювати паркомати ніхто не має. Вартість одного паркомату коливається від 10 до 100 тисяч гривень. Відповідно до Постанови Кабміну № 1342 від 3 грудня 2009 року, 1 паркомат має бути на 10 автомобілів. У Львові є 88 місць для паркування автомобілів, із них обладнанні паркоматами лише 2 парковки на проспекті Шевченка.

Також пам’ятайте, що на сьогоднішній день відповідальність за несплату паркування в чинному законодавстві не передбачено. Якщо раніше передбачалося штраф за несплату паркування і на колеса могли поставити блокатори або відвезти евакуатором, то тепер це заборонено судом. Вищий адміністративний суд України 29 грудня 2011 р. визнав незаконним право оператора паркування перешкоджати виїзду транспортного засобу з майданчика шляхом застосування спеціальних пристроїв-шлагбаумів або технічних засобів для перешкоджання виїзду у разі повної або часткової несплати збору за паркування та вартості послуг з утримання майданчиків для платного паркування. Як наслідок, вплинути на водія паркувальник може тільки словами і своїми переконаннями.

З 1 квітня, якщо на стоянці нема паркомата, то немає законних підстав платити за паркову. Якщо раніше парковкою вважали ділянку дороги, відокремлену синьою лінією зі спеціальним знаком, то тепер обов’язкова ще й наявність паркомата. Таким чином, Ви можете не оплачувати послуги паркування на майданчиках, не обладнаних спеціальними технічними засобами (паркоматами і терміналами), тобто на всій території міста Львова, крім двох парковок на проспекті Шевченка.