Інспектор – водій. Хто кого?

Дуже часто до юристів звертаються власники транспортних засобів, щодо непорозумінь з інспекторами ДАІ. Часто такі «сутички на дорозі» призводять до накладення на водіїв штрафів, як правило, необґрунтованих і незаконних. Узагальнюючи нашу практику по цьому питанню, спробуємо навести приклади найпоширеніших запитань, які турбують водіїв при «зустрічах» з інспекторами і відповіді на них.

Чи може інспектор ДАІ зупиняти авто без видимої причини?

Зупиняти транспортний засіб працівник ДАІ повинен у повній міліцейській амуніції, подаючи сигнал жезлом або свистком. Перед початком розмови інспектор має чітко назвати своє звання та прізвище і пояснити причину зупинки транспортного засобу. Причому водій не зобов’язаний виходити з машини… Просто так, без причини він зупиняти автомобіль не має права. Щоправда, причиню зупинки авто може також бути якась операція, що проводиться спільно з міліцією із затримання певних осіб чи автомобілів.

Чи має право працівник ДАІ обшукувати автомобіль і водія?

Ні, не має, це прерогатива правоохоронних органів. Однак, є різниця між обшуком і поверхневим оглядом. Огляд працівник ДАІ може проводити. Це означає, що він може попросити водія відкрити багажник, але не має права нишпорити по салоні, знімати панелі тощо.

Чи може працівник ДАІ штрафувати водія?

Ні, він лише складає адміністративний матеріал, який згодом скеровується до суду. Нічого спільного з будь-якими фінансовими операціями він мати не може. Зазначу також, що кожен працівник ДАІ має повідомити командира батальйону, скільки грошей бере із собою на роботу. У разі, якщо у нього знайдуть більше, ніж він задекларував, він може мати серйозні неприємності.

Чи може працівник ДАІ проводити патрулювання на власній машині?

Якщо ділянка дороги освітлюється, вжиті всі заходи особистої безпеки, працівник ДАІ має право проводити нагляд за учасниками дорожнього руху, використовуючи при цьому власний транспорт. Однак працівники ДАІ мають бути на посту обов’язково удвох, у формі й з нагрудними знаками, мати білі портупеї, жезли, та світловідбивні жилети у нічний період.

Чи повинен “даішник” мати путівку, документ, який засвідчує, що його скерували саме на цю ділянку?

Так, це маршрутна карта. Однак призначена вона виключно для службового користування. Водії не мають права її вимагати. Натомість вони можуть перевірити посвідчення працівника міліції, а також звернутися з письмовою заявою до керівника батальйону постової служби, у якій попросить пояснити, чи мав бути той чи інший працівник ДАІ знаходитися на тому чи іншому посту.

Що буде, якщо водій відмовиться складати акт і давати пояснення?

Інспектор має зробити запис у протоколі у присутності двох свідків. Тоді остаточне рішення виносить суддя.