Кадастровий номер: Що? Де? Коли?

Дзвонить телефон:
- Юридична служба, чим можу допомогти?
- Доброго дня, ви консультуєте щодо кадастрових номерів?
- Так.
- А от скажіть, я продаю будинок. Що, мені потрібен кадастровий номер?
- Так.
- Але навіщо, я ж не продаю землю? Я продаю будинок!

 

На консультації: – Я є спадкоємцем, батько заповів земельну ділянку. Успадковую по старому державному акту. Чи потрібен мені кадастровий номер для оформлення спадщини? Нотаріус каже, що без кадастрового номера свідоцтва не видасть.

Можемо навести ще з десяток прикладів. А висновок один: для багатьох це питання в однаковій мірі є актуальним і незрозумілий. Тому що земельне законодавство стосується практично кожного, а змінюється як березневий вітер.

В результаті, щоб розібратися, читаєш закон – нудно і заплутано. Плюс до всього закон не дає відповідей, а відсилає до постанов, наказів, порядків. Там теж плутанина: одні втратили силу, інші ще не діють. Тому, пропонуємо коротку інструкцію з вироблення і експлуатації кадастрового номеру.

Згідно з новими змінами до ст. 377 Цивільного та ст. 120 Земельного кодексів кожна земельна ділянка обов’язково повинна мати кадастровий номер. Його відсутність створює суттєві проблеми для власників житлових будинків та земельних ділянок, переданих у власність за старими правилами.

Чому потрібен кадастровий номер?

Тому, що зараз неможливо продати чи подарувати земельну ділянку, що не має кадастрового номера. Неможливо продати житловий будинок, розташований на земельній ділянці, якій не присвоєно кадастровий номер, навіть якщо вона знаходиться в користуванні. Тому деякі власники цілеспрямовано доводять процедуру приватизації лише до цієї стадії, отримують кадастровий номер і продають будинок. Виняток становить тільки спадкування, відсутність кадастрового номера земельної ділянки не перешкоджає нотаріусу видавати спадщину та посвідчувати заповіти.

Кадастровий номер присвоюється земельній ділянці для того, щоб ідентифікувати її місцезнаходження на території Україні. Це індивідуальний цифровий номер, який не повторюється та зберігається за земельною ділянкою протягом усього часу існування ділянки. Простими словами, кадастровий номер для землі – те саме, що ідентифікаційний податковий номер для людини. Різниця в тому, що останній містить зашифровані дані про людину, а перший – загальнодоступні дані про земельну ділянку.

Що ж необхідно зробити, щоб отримати кадастровий номер? Розглянемо це питання поетапно.

1.            Отримуємо технічну документацію на земельну ділянку:

Для цього:
• Пишемо заяву на проведення геодезичних робіт.
• Формуємо пакет документів на земельну ділянку:
- Копія паспорта та ІПН;
- Нотаріально завірений державний акт старого зразка (при наявності);
- Нотаріально завірені правовстановлюючі документи на будівлі, розташовані на земельній ділянці, технічний паспорт;
- Для садових товариств – викопіювання із зазначенням місця розташування земельної ділянки, завірена головою сільради (садового товариства) та підписом голови.
• Укладаємо договір з геодезистами (це або приватні особи, які мають ліцензій або службовці районного відділення Держкомзему).
Техдокументація виготовляється в 3-х примірниках: перший – залишається у геодезистів; другий – залишається у власника; третій – віддається в управління земресурсів.
До технічної документації виготовляється електронний обмінний файл (на диску), який містить всі необхідні дані про земельну ділянку та його власника

2.            Звертаємося до Держкомзему:

Пишемо заяву в відповідне Управління Держкомзему за місцезнаходженням земельної ділянки (Управління Держкомзему у місті Львові знаходиться по вул. Донецька, 3) про визначення кадастрового номера.
До заяви додаємо:
• технічну документацію на земельну ділянку;
• обмінний файл в електронному вигляді, який містить всі необхідні дані про земельну ділянку та його власника;
• документ (квитанція) про внесення плати за перевірку обмінного файла;
• копія паспорта, ІНН

 3.            Одержуємо кадастровий номер:

Отже, документи подані до відповідного територіального відділу Держкомзему. Далі:
• Обмінний файл в електронному вигляді земресурсів передають в Державний земельний кадастр для присвоєння кадастрового номера.
• Державний земельний кадастр перевіряє документи. Якщо все в порядку, присвоює кадастровий номер.
• По закінченню процедури  Держкомзем на технічній документації проставляють штамп із зазначенням кадастрового номера і видають довідку про присвоєння кадастрового номера.

На процедуру отримання кадастрового номера закон відводить до 24 робочих днів. На жаль, про дотримання цих термінів на практиці доводиться тільки мріяти.

Зберігання кадастрових номерів

Після присвоєння земельній ділянці кадастрового номера відкривається Поземельна книга. Номер Поземельної книги має відповідати кадастровому номеру. Поземельна книга ведеться на кожну земельну ділянку як в паперовому, так і в електронному вигляді. У разі необхідності земресурсів видадуть «Витяг з Поземельної книги». Цей документ обов’язковий при угодах із землею (продаж, дарування) і дійсний 3 місяці. Його вартість 71 гривня. Кадастровий номер вказується також в державному акті на землю. При переході земельної ділянки від одного власника до іншого кадастровий номер залишається колишній.

Термін давності кадастрового номеру

Повторюємося, що кадастровий номер присвоюється один раз і назавжди. Ні зміна власника, ні зміна цільового призначення земельної ділянки не тягнуть за собою зміни кадастрового номера.
Він змінюється тільки в трьох випадках: 1) при об’єднанні земельних ділянок; 2) коли земельна ділянка ділиться; 3) коли земельна ділянка переходить іншої територіальної одиниці. У цих випадках присвоюється новий кадастровий номер, а старий здається в архів і не використовується. Скасовується кадастровий номер при скасування державної реєстрації земельної ділянки.

ВИСНОВОК.
Якщо ви вирішили присвоїти кадастровий номер земельної ділянки або приватизувати його, підготуйтеся як слід. По-перше, потрібно запастися терпінням. Терміни, прописані законом, не мають нічого спільного з дійсністю. Доведеться чекати, стояти в чергах і не дивуватися бюрократичної тяганини. По-друге, бажано знати, в які двері стукати, за якими адресами, з якими документами і заявами.