Ви спокійно живете в своєму будинку. З діда прадіда, чи лише декілька років, багатоповерхівка чи приватний будинок – немає значення. Та в один прекрасний момент – вам вчуваються дивні звуки апокаліпсису. І це не черговий ремонт по сусідству. Ви визираєте з вікна – і на вашому подвір’ї чи приватній автостоянці – важка будівельна техніка, яка руйнуючи – створює нове, значно краще і прогресивніше – 10-ти чи 20-ти поверховий будинок-пентхаус чи офісний центр.
Ви стараєтесь зрозуміти – що ж вас чекає, скільки це триватиме, чи матимуть тихий час діти, чи є всі дозволи у забудовника,чи поряд з новим мегаполіс ним гігантом вам зведуть хоча б майданчик чи прокладуть дорогу –а у відповідь лише хамство та ігнорування. Далі –металевий паркан, який часто неодноразово доводиться зносити силою, щоб на вас звернули увагу.
Отож, якщо поряд з вашим будинком поставили паркан та починають завозити будівельні матеріали, а вам це зовсім не до смаку, то вам потрібно:
1.Створити ініціативну групу.
Для цього необхідно провести збори всіх дієздатних мешканців будинку, кількох будинків чи певної території, мешканці якої можуть постраждати від будівництва, старше 18 років. Складіть протокол зборів, де б зазначалася наступна інформація: дата і місце проведення, питання, які підлягають обговоренню (обов’язково слід зазначити про створення ініціативної групи і обрання голови); ПІП , місце проживання і особисті підписи осіб присутніх на зборах (див. Зразок №1).
Основна мета таких зборів – за допомогою відкритого голосування вибрати ініціативну групу(найкраще 3 особи ) та голову ініціативної групи, який буде являтися Вашим законним представником у всіх наступних діях. Зрозумійте – самотужки ви нічого змінити не зможете.
2. Одержати усю можливу офіційну інформацію про об’єкт будівництва, замовника та власника (орендаря ) земельної ділянки.
Щоб одержати таку інформацію слід надіслати інформаційні запити до органів державної влади, які мають володіти інформацією про будівництво (див. Зразок №2). Запити слід подати до Вашої районної адміністрації, управління державного архітектурно-будівельного контролю та департаменту містобудування ЛМР. Запит можна подавати як від фізичної особи (звичайного мешканці), так і від юридичної (громадська організація, ОСББ, тощо). Зазвичай подання запитів (як і все інше офіційне листування) здійснює голова ініціативної групи. Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону України “Про доступ до публічної інформації” від 13.01.2011, № 2939-VI – відповідь на Ваш запит зобов’язані надати не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту.
Якщо протягом цього терміну відповіді немає, то слід звернутися до органів прокуратури з заявою про пряме порушення Закону і вимагати негайного надання інформації. В заяві слід посилатися на ст. 34 Конституції України, ст. 5 Закону «Про інформацію», ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та ст. 5 Закону України «Про боротьбу з корупцією», відповідно до якої державний службовець або інша особа, уповноважена на виконання функцій держави, не має права: відмовляти фізичним та юридичним особам в інформації, надання якої передбачено правовими актами, умисно затримувати її, надавати недостовірну чи неповну інформацію.
3. Перевірити законність будівництва.
Згідно зі статтею 376 Цивільного кодексу України, будівництво є законним лише за наступних умов: воно здійснюється на спеціально відведеній для цього ділянці, має всі необхідні дозволи, проходить у цілковитій відповідності з проектом і без порушення стандартних будівельних норм і правил та за умови позитивного вердикту громадських слухань. Недотримання будь-якої з цих вимог призводить до оголошення будівництва самочинним, після чого воно підлягає знесенню за рахунок забудовника.
Звертатися необхідно до місцевої адміністрації та управління державного архітектурно-будівельного контролю. У разі істотного відхилення від проекту, яке порушує суспільні інтереси, суд за позовом відповідного органу державної влади чи місцевого самоврядування може змусити забудовника провести перебудову. Позивачами у такій справі можуть бути лише вищезазначені органи. Звідси порада: з самого початку боротьби проінформуйте про неї місцеву владу, наприклад, написавши листа і підкріпивши його якомога більшою кількістю підписів місцевих жителів.
4. Будівництво незаконне! Що далі ?
Ініціативній групі слід ініціювати повторні (або перші, якщо вони ще не проводилися) громадські слухання, шляхом подання заяви на ім’я міського голови з підписами і зібраною Вами інформацією. Як результат вимагати зафіксувати у протоколі Ваше аргументоване категоричне ставлення щодо неможливості і незаконності будівництва.
Після проведення громадських слухань, Вам слід подавати позовну заяву до суду про припинення будівництва та відновлення стану території. Це можна зробити самостійно або вимагати захисту і подання позову від імені Вашої районної адміністрації чи юридичного управління ЛМР.
Скоріше за все, просто так забудовник не здасться. Ціна питання (особливо у Львові, де й виникають найголосніші забудовні скандали), як правило, вимірюється багатьма мільйонами. Тому забудовник напевне не зупиниться після однієї судової заборони і буде оскаржувати це рішення в інших судах, паралельно не припиняючи будівництва.
Забудовник може і ніяк не реагувати на вас, а спокійно проводити роботи і надалі. Тут вам доведеться максимально використати свої творчі та організаційні здібності. Організація різноманітних мітингів, пікетувань перед бетонним парканом, залучення ЗМІ – це перевірені і дієві методи тиску на забудовника. Час грає на вашу користь. Будь-яке затягування процесу забудови – вам на руку. В умовах економічної кризи та жорсткої конкуренції забудовник не зможе дозволити довгий простій якогось об’єкту, до якого ви його змушуєте, і йому доведеться відступити.
ЗРАЗОК №1
ПРОТОКОЛ
зборів громадян за місцем проживання про створення ініціативної групи
щодо законної протидії будівництву на вул. _______________
“___”________ 2013 року м. Львів
Присутні:
Учасники зборів, жителі за місцем знаходження об’єкта будівництва, будівництво якого порушує їхні права в кількості ___ осіб (список додається).
ПОРЯДОК ДЕННИЙ
1. Обрання голови зборів та секретаря зборів
2. Про створення ініціативної групи з метою законної протидії будівництву, яке завдає шкоди і порушує права громадян та обрати головою ініціативної групи
1. Обрання голови зборів та секретаря зборів жителів за місцем проживання.
СЛУХАЛИ:
Про обрання голови зборів та секретаря зборів жителів за місцем проживання
ВИСТУПИЛИ:
- 1. …
ГОЛОСУВАЛИ:
“За” _____
“Проти” _____
“Утримались” _____
“Усього було присутніх жителів під час даного голосування” _____
УХВАЛИЛИ:
1. Обрати головою зборів ______________
2. Обрати секретарем зборів ____________
2. Про створення ініціативної групи та обрання її голови.
СЛУХАЛИ:
Про ініціювання створення ініціативної групи та обрання її голови.
ВИСТУПИЛИ:
- 1. …
ГОЛОСУВАЛИ:
“За” _____
“Проти” _____
“Утримались” _____
“Усього було присутніх жителів під час даного голосування” _____
УХВАЛИЛИ:
Створити ініціативну групи з метою законної протидії будівництву, яке завдає шкоди і порушує права громадян та обрати головою ініціативної групи _____________________.
Список присутніх на зборах з особистими підписами подається у форму таблиці на звороті аркуша ( № / ПІП / адреса проживання / підпис )
Голова зборів ______________ _________________ (прізвище, ініціали)
(підпис)
Секретар зборів _____________ __________________ (прізвище, ініціали)
(підпис)
ЗРАЗОК №2
___________________________________________
(найменування розпорядника інформації)
___________________________________________
(адреса місцезнаходження розпорядника інформації)
___________________________________________
(телефон, інші засоби зв’язку)
___________________________________________
(ПІБ фізичної особи, яка звертається з запитом)
___________________________________________
(поштова адреса запитувача або адреса електронної пошти)
___________________________________________
(телефон, або інший засіб зв’язку (e-mail)
ЗАПИТ НА ОТРИМАННЯ ІНФОРМАЦІЇ
Відповідно до ст. 34 Конституції України, ст. 5 Закону «Про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.
Згідно з статтями 3, 4 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011, № 2939-VI право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов’язком розпорядників інформації надавати і оприлюднювати інформацію у тому числі за максимально спрощеною процедурою подання інформаційного запиту на інформацію.
Враховуючи викладене, прошу надати публічну інформацію, яка знаходиться в розпорядженні _______________________________________________________________________________
(назва розпорядника інформації)
та стосується володіння, користування, розпорядження комунальним майном, а саме:
1) Яка організація /фізична особа є власником земельної ділянки по вул. ________________ в місті ___________________________, яка на даний час обгороджена парканом без зазначення назви забудовника; прохання зазначити повну назву юридичної особи чи ПІБ фізичної особи ?
2) Просимо надати копію рішення ____________________________ про виділення земельної ділянки ( передачу в оренду/ інші форми співпраці).
3) _________________________________________________________________________.
___________________ _____________________________________
(підпис) (ПІБ запитувача)
«______»_________________2013 р.
Звертаємо Вашу увагу на те, що:
-
відповідно до ч. 5 ст. 6 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по-батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно;
-
відповідно до ч.1 ст. 20 ЗУ “Про доступ до публічної інформації” розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту.