Не платиш податок за метри квадратні? Штраф, арешт майна !!! – Частина 1

Однією із новин податкового законодавства у 2013 році є введення податку на нерухоме майно, котрий передбачений статтею 265 Податкового кодексу України. Таким чином, з 1 сiчня 2013 року запроваджується податок на нерухоме житлове майно. Платниками податку на нерухоме майно є фізичні особи (громадяни) та юридичні особи (фірми, підприємства) власники нерухомого житлового майна. В цій статті ми розглянемо виключно громадян, як платників податку на нерухомість.

Ставки

Ставки податку встановлюють місцеві ради. Так, податок на нерухомість уже ввели Київська, Донецька та Івано-Франківська міські ради. Хочемо зазначити, що Львівська міська рада поки що не визначила такої ставки.

Ставка податку буде встановлюватися за 1 квадратний метр житла і не може перевищувати:
для квартир площею від 120 до 240 кв. м і житлових будинків площею від 250 до 500 кв. м – 1% розміру мінімальної заробітної плати (а це у 2013 році – 11,47 грн.); для квартир площею понад 240 кв. м і житлових будинків площею понад 500 кв. м – 2,7%  (30,97 грн.). Тобто, 11,47грн. і 30,97грн. за м– це максимальні статки податку, проте міська рада може встановити менші суми. Так, наприклад в Івано-Франківську ці суми становлять 9,17грн. і 30,97, відповідно. Якщо ж ви, наприклад, володієте квартирою площею 125 кв. м, то сплатити податок вам доведеться лише за 5 кв. м (норма перевищення понад 120 кв. м), а це відповідно 5 кв. м * 11,47 грн. = 57,37грн. за рік, а якщо ви, наприклад,  володієте житловим будинком площею 260 кв. м, то сплатити податок вам доведеться за 10 кв. м (норма перевищення понад 250 кв. м), а це відповідно 10 кв. м * 11,47 грн. = 114,7грн. за рік.

Пільги

Вiд оподаткування звiльняються всі квартири площею до 120 кв. метрiв, житловi будинки площею до 250 кв. метрів (але не більше однієї квартири чи житлового будинка на одного платника податків). Також від податку звільняються всі об’єкти житлової нерухомостi, незалежно від площі, якi належать багатодiтним родинам та прийомним сiм’ям, у яких виховується троє i бiльше дітей (але не більше 1 об’єкта на сім’ю). Також повністю не оподатковуються будівлі дитячих будинків сімейного типу, гуртожитки, нерухомість, розташована в зонах відчуження.

Також, не є об’єктом оподаткування садовi або дачнi будинки (але не більше одного будинку на одного платника податків), незалежно від їхньої площі. Будинок є садовим або дачним, якщо такий статус прописаний у його технічному паспорті, який видає БТІ. Проте, ми не виключаємо випадки коли податкові органи не будуть з’ясовувати або ж просто помиляться при з’ясуванні статусу чи призначення житлової будівлі і будуть оподатковувати садовий або дачний будинок на загальних засадах (наприклад, як житловий будинок). У таких випадках ви маєте право оскаржити податкове рішення-повідомлення до вищої податкової інстанції (ДПА у Львівській області), якщо ж вашу скаргу не буде задоволено вам слід звернутися з позовною заявою до суду про скасування такого рішення.

Громадяни, якi мають у власностi кiлька житлових об’єктiв (квартир чи будинків), можуть, за бажанням, звернутися до податкової для визначення об’єкту, за який сплачуватиметься податок на нерухомiсть. В iншому разi пiльга застосовуватиметься до того житла, в якому платник податку зареєстрований (прописаний). До прикладу, якщо у вас у володінні є 2 квартири, навіть якщо площа кожної з них менша 120 кв.м., наприклад по 45 кв.м. кожна, то пільга може бути застосована тільки до однієї з них і за одну з них вам доведеться сплатити податок, що буде становити – 45 кв.м.* 11,47грн/кв.м. = 516,15 грн. на рік. Таким чином, пільги будуть застосовуватися тільки 1 раз за рік і тільки до одного об’єкту конкретного власника (лише до однієї квартири), а всі інші об’єкти, (друга, третя ….квартира чи будинок) підлягають оподаткуванню за ставкою 11,47грн. за кв.м для квартири і 30,97грн. за кв. м для житлового будинку.

Процедура

Податок необхідно сплачувати один раз на рік. Податок нараховує тільки орган Державної податкової служби. До 1 липня 2013 р. всі власники нерухомості отримають повідомлення-рішення податкової інспекції, в якому буде вказана сума до оплати в бюджет, яку слід сплати впродовж 60 днiв від дня вручення такого повідомлення.

Відповідальність

За несвоєчасну сплату податку на нерухомiсть передбачено штрафнi санкцiї: у разi затримки сплати до 30 днiв — 10 % погашеного податкового боргу, більше 30 днiв — 20 %. Візьмемо приклад, який ми уже розглядали вище (про дві квартири по 45 кв.м кожна) – вам прийшла до сплати сума податку 516,15грн, якщо ви не сплатите цю суму через 90 днів (60 днів дається для виплати + 30 днів прострочення), то вам нараховується штраф у розмірі 52 гривень, якщо ж не заплатите і після 90 дня з моменту одержання з податкової повідомлення, то сума штрафу збільшується в двічі – 104грн. Якщо ж ви і далі ухилятиметеся від сплати податку, то податкова служба подасть на вас в суд і стягне сам податок, заборгованість (штраф) та ще й суму судового збору за розгляд справи. Якщо при наявності судового рішення ви й далі не сплачуватимете кошти, то на ваше майно (квартиру) можуть накласти арешт і реалізувати майно через виконавчу службу.

А висновок з цієї ситуації такий – вчасно сплачуйте податок на житло і спіть спокійно.