Не платиш податок за метри квадратні? Штраф, арешт майна !!! – Частина 2

ЯК РАХУВАТИ

Для квартир від 120 до 240 кв. м і будинків від 250 до 500 кв. м житлової площі на рік заплатимо 1% від мінімальної зарплати на 1 січня звітного року (в 2012 р. – 1073 грн) за «квадрат» житлової площі понад 120 кв. м, тобто 10,73 грн / кв. м. Припустимо, ви – одноосібний власник квартири житловою площею в 160 «квадратів». Значить, податком для вас буде обкладатися: 160 – 120 = 40 кв. м. Вважаємо суму: 40 х 10,73 = 429,2 грн.

Для квартир від 240 кв. м і будинків від 500 кв. м заплатимо 2,7% від такої «мінімалки» за кожний метр понад 120 неоподатковуваних податком. А це 28,97 грн / кв. м. Припустимо, ви – щасливий власник однієї або декількох квартир загальною житловою площею 600 «квадратів». Ваші оподатковувані метри: 600 – 120 = 480 кв. м. Сума до сплати: 480 х 28,97 = 13905,6 грн.

ЗА ЩО ПЛАТИМО ?

Поки що податок нараховується тільки з урахуванням житлової, а не загальної площі нерухомості. Саме так зазначено в чинному Податковому кодексі. Це означає, що гардеробні, комори і тому подібні приміщення поки не враховуються. Але парламент уже прийняв закон, який скасовує розмежування загальної та житлової площі для нарахування податку на нерухомість. Якщо документ буде підписаний Президентом, нам доведеться платити і за балкони, тераси, лоджії, веранди, комірчини. Загальну площу квартири планують розраховувати по так званому «балконному коефіцієнту». До неї, зокрема, додадуть площу засклених балконів і лоджій з коефіцієнтами 0,8 і 1,0. Тобто засклений балкон площею в 4,5 кв. м буде коштувати як 3,6 кв. м кімнати, а засклена лоджія такого ж розміру – як 4,5 звичайних «квадрата».

ЯК ПЛАТИТИ

1. Податкова сама порахує суму, яку ви повинні сплатити. Кількість «квадратів», що належать вам, вона визначить на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

2. До 1 липня кожний рік вам буде приходити податкове повідомлення-рішення з зазначеною сумою до сплати. У ньому будуть вказані всі потрібні реквізити для оплати.

3. Протягом 60 днів з дня отримання повідомлення ви повинні будете заплатити податок у відділенні будь-якого банку.

ЯК ЗМЕНШИТИ РОЗМІР ПОДАТКУ

1. Кожний власник може не платити податок за 120 «квадратів» своєї квартири або 250 – будинку. Отже, оформивши будинок з житловою площею в 750 кв. м на себе, дружину і дитину, ви заощадите 14 485,50 грн. Але врахуйте, що розподілити квадратні метри можна тільки на власників нерухомості. Якщо ви просто пропишете у себе родичів, а самі залишитеся єдиним власником, від сплати податку будуть звільнені тільки 120 «квадратів».

2. Припустимо, у вас 2 квартири загальною житловою площею 180 «квадратів» – 60 кв. м і 120 кв. м, і ви прописані в першій з них. Автоматично вас звільнять від сплати податку саме за те житло, в якому ви прописані. Але ви можете написати заяву з проханням звільнити від сплати податку на вашу другу квартиру. В результаті ви заплатите податок за 60 «квадратів», а не за 120, і заощадите 643,80 грн в рік. При цьому виписуватися з першої квартири і реєструватися у другій не потрібно.

3. Розмір житлової площі, яка, власне, і обкладається податком, визначається органами технічної інвентаризації (БТІ). Ви можете зменшити її за допомогою перепланування в квартирі і оформити в БТІ перерозподіл загальної та житлової площі.

4. Дачні будиночки (але не більше одного будинку на одного платника податку) не оподатковуються даним збором. Якщо у вас 2 дачі, можна оформити другу на родичів.

А ЯКЩО ПОДАРУВАТИ ?

Переоформляючи нерухомість на родичів, потрібно мати на увазі, що в деяких випадках їм доведеться сплатити податок на дарування (прибутковий):

- 0% від вартості подарунка або, просто кажучи, нічого не заплатять ваші батьки, тесть і теща, свекор і свекруха, чоловік або дружина, ваші діти, діти чоловіка або дружини, усиновлені діти;

- 5% від вартості подарунка в казну заплатять всі інші родичі і чужі вам люди;

- 15% від вартості подарунка доведеться заплатити, якщо ви є нерезидентом (постійно проживаєте за кордоном, навіть будучи громадянином України). Таку суму доведеться віддати, навіть подарувавши житло близьким родичам.

ПРИКЛАДИ

Ситуація 1. У приватизованій квартирі житловою площею 125 кв.м. мешкає подружжя, житло у спільній власності не розподілено.

Оскільки житлова площа не розподілена між членами родини, то за їх вибором платником податку буде один з членів родини. Пільгова площа для квартири становить 120 кв.м., тобто, податок буде сплачуватись за 5 кв.м , що перевищують пільгову межу. Сума податку: 5 кв.м х 11,47 грн/кв.м  = 57,35 грн.

Ситуація 2. У приватному домоволодінні житлова площа 380 кв.м. мешкає подружжя, житло у спільній частковій власності. Чоловік власник 280 кв.м., дружина – 100 кв.м.

Оскільки житлова площа розподілена між членами родини, то платником податку є кожний з членів подружжя за належну йому частку. В цьому випадку дружина не сплачує податок, «її» житлова площа є меншою ніж 250 кв.м., чоловік сплачує податок за  30 кв.м , що перевищують пільгову межу. Сума податку: 30 кв.м х 11,47 грн/кв.м  = 344,10 грн.

Ситуація 3. У приватизованій квартирі житловою площею 70 кв.м. мешкає подружжя, житло у спільній власності не розподілено та садовий будинок.

Оскільки житлова площа квартири є меншою ніж встановлена пільга (120 кв.м.) та родина володіє лише одним садовим будинком, то сплачувати податок на нерухомість не доведеться.