Ознакування Ратуші

Дуже багато львів’ян скаржаться щодо прозорості, відкритості та доступності для громадян міської влади. Скарги львів’ян стосуються відсутності у приміщеннях Львівської міської ради ознакування, яке має допомогти мешканцю оперативно вирішити свою проблему, не блукаючи коридорами ратуші, а саме: відсутність детальної структури ЛМР у формі стендів, таблиць з керівними особами та номерами кабінетів та відсутність ознакування на дверях кабінетів посадовців – хто за що відповідає і чим займається.

Враховуючи той факт, що лише громада є повноправним господарем у місті і влада повинна її обслуговувати, вважаю, що відкритість і прозорість влади є пріоритетним завданням для розвитку нашого міста.

Існуюче ознакування в ЛМР, яке має допомагати громадянам в оперативному вирішенні їхніх проблем та безперешкодному доступі до посадових осіб, є недостатнім. Це підтверджується тим, що львів’яни, вирішуючи свої повсякденні проблеми,  часто не можуть звернутися до безпосередніх виконавців чи посадовців, уповноважених на вирішення їхнього питання, в силу відсутності відповідного інформаційного ознакування у приміщенні ЛМР.

Для покращення рівня прозорості, відкритості та доступності для громадян міської влади необхідно створити у приміщеннях Львівської міської ради ознакування, яке має допомогти мешканцю оперативно вирішити свою проблему.

Саме тому, міській раді було запропоновано модель вирішення цієї проблеми, у формі систематизованих та сформульованих пропозиції:

 

 1. Зрозуміла Ознакувальна Таблиця, яку запропоновано розмістити у приміщенні коридору першого поверху ЛМР, поряд із стендом прийому посадовців ЛМР. Така інформаційна таблиця дасть змогу громадянам уже при вході в ратушу зорієнтуватись, до якої структурної частини чи конкретного посадовця їм слід звернутися для вирішення питання. Додаткова інформація на стенді про № кабінету чи телефон, дасть змогу ще більше спростити цей процес.

2. Складення та розміщення на автономній стійці у приміщенні коридору першого поверху ЛМР Довідника Львів’янина у ЛМР, доступ до якого матиме кожен громадянин. В довіднику чітко розписано повноваження кожного посадовця чи відділу ратуші та наведено контактні дані (кабінет, телефон). Довідник сформовано по тематичних розділах у зрозумілому у доступному для звичайних громадян форматі.

3. Встановлення на дверях кожного кабінету відділу (чи іншого структурного підрозділу) ЛМР вивіску-таблицю з наступною інформацією: ПІП керівника або спеціалістів відділу (чи іншого структурного підрозділу) та короткий і чіткий виклад компетенції працівників даного структурного підрозділу. Така інформаційна вивіска, дасть змогу громадянам не блукаючи коридорами ратуші, шукаючи конкретного посадовця чи спеціаліста у певній галузі, звернутися до компетентних осіб для вирішення проблеми. Часто трапляються випадки «відфутболювання» громадян з одного кабінету до іншого, а такі інформаційні вказівники нададуть змогу громадянам убезпечити себе від протиправних і необґрунтованих відмов посадовців.

 

Ми цілком усвідомлюємо, що для вирішення наведених проблем у ЛМР створено інформаційну довідку у Центрі обслуговування мешканців. Проте, враховуючи постійну завантаженість ЦОМу і великий наплив громадян з складними питаннями, які потребують детального виникнення в суть проблеми для її вирішення, для «направляючих» питань  інформаційного характеру потрібно простояти у черзі до консультанта досить тривалий час. А це створює додаткові незручності для громадян.