Громадська кампанія «Скажи порушнику СТОП!»

З 1 лютого 2013 року у Львові почалася безстрокова громадська молодіжна кампанія «Громадський контроль. Скажи порушнику стоп». Акція спрямована на боротьбу з незаконним продажем алкоголю та тютюну на об’єктах торгівлі. На законодавчому рівні питання продажу алкоголю та тютюну врегульоване, але фактично кожного дня ми бачимо, як цей закон грубо порушується – неповнолітнім біля шкіл продають тютюнові вироби та слабоалкогольні напої, а пізно ввечері зовсім не є проблемою купити алкоголь в так званих «нічних точках». І ці «точки» знають всі, а міліція та влада міста, не можуть чи не мають бажання, змусити власників даних закладів дотримуватись законодавства.

Тому ми, члени Громадського об’єднання «Самопоміч», Громадської організації «Завжди вірні», Молодіжної громадської організації «Об’єднання Студентів – Правників», Студентської ради Львова – учасники акції, відчуваємо на собі відповідальність за себе та здоров’я і розвиток наших майбутніх дітей – частково візьмемо на себе обов’язок патрулювати магазини міста, щоб у випадку виявлення порушення закону, викликати міліцію для складання відповідних протоколів, проводити мирні акції протесту з метою унеможливити незаконний продаж алкоголю та тютюну.

.

Своїми діями змусимо належно виконувати функції, працювати, правоохоронців, податківців, міських чиновників. Нами попередньо скеровано листи у відповідні інстанції – відповідним керівникам:

  • Начальнику ЛМУ ГУ МВС України у Львівській області п. С. Зюбаненку
  • Прокурору міста Львова п. А. Стасіву
  • Начальнику Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у Львівській області. п. О. Зінов’єву
  • Начальнику Управління податкової міліції ДПС у Львівській області п. Р. Плющу

.

Однак зустрілась з нашими активістами та зреагувала на звернення лише міліція міста Львова. У зв’язку з цим ми, активна та свідома молодь, оголошуємо про початок антиалкогольної кампанії «Громадський контроль. Скажи порушнику стоп!». Починаючи з 4 лютого, щодня ми плануємо здійснювати масові виїзди до місць продажу алкоголю та тютюнових виробів неповнолітнім, продажу алкоголю в нічний час, фіксувати моменти порушення законодавства, залучивши засоби масової інформації.

.

Громадська кампанія «Громадський контроль. Скажи порушнику СТОП!» перш за все спрямована на збереження здоров’я львів’ян, пропагування здорового способу життя та дозвілля, особливо для молоді. Рейди громадських активістів носять характер перевірки закладів торгівлі на коректність продажу алкогольної продукції.

На даний момент відбулося уже 18 рейдів в Галицькому, Личаківському, Сихівському, Залізничному та Франківському районах. Участь у кожному з рейдів приймають участь щоразу від 20 до 40 активістів від САМОПОМОЧІ, ГО «Завжди вірні», Студентського братства та ОСП.

.

«Зараз ми бачимо позитивні тенденції від проведеної нами роботи. Все більше магазинів під час наших рейдів не продають алкоголь молодим людям, за що ми їм дуже дякуємо. Але, не зважаючи на це, ми продовжуватимемо свої рейди та будемо вимагати скасування ліцензій порушників закону! Та вже зовсім скоро перейдемо до наступного етапу – наведемо лад із незаконною зовнішньою рекламою алкоголю та тютюну», – зазначив Дмитро Стельмащук, координатор акції від об’єднання САМОПОМІЧ.

.

Від початку акції опрацьовано близько 30 магазинів, 19 з яких зловили «на гарячому». Акти про правопорушення було складено на місцях, також підготовано всі документи для анулювання ліцензій на продаж алкоголю.

Звертаємо увагу всіх суб’єктів торгівлі, які здійснюють роздрібну торгівлю алкогольними та слабоалкогольними на території міста Львова на наступне:

 

  1. Громадська кампанія «Громадський контроль. Скажи порушнику стоп!» спрямована на збереження здоров’я мешканців міста, пропагування здорового способу життя та дозвілля для молоді і дотримання закладами торгівлі та дрібно роздрібної мережі правил торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, відповідно до норм чинного законодавства.

  2. Активісти громадської кампанії «Громадський контроль. Скажи порушнику стоп!» не роблять жодних винятків чи вибірковості при проведенні заходів громадського контролю, незважаючи на організаційно-правову чи архітектурну форму порушника – суб’єкта торгівлі – МАФ, ВАФ, супермаркет чи магазин; ФОП, ПП чи ТОВ; «малий», «середній» чи «великий» підприємець – ЗАКОН ОДИН ДЛЯ В ВСІХ. Про такий підхід свідчать порушення, зафіксовані з початку громадської кампанії (напр., Супермаркет «ВАШ», Сихівський р-н; Магазин «РОМАН», Галицький р-н; Магазин «ФЕНІКС», Франківський р-н, Алкомаркет «Світ напоїв», Личаківський р-н. , тощо).

  3. При проведенні заходів в рамках громадської кампанії «Громадський контроль. Скажи порушнику стоп!» жодним суб’єктам господарювання не надається пріоритет над іншими, оскільки, дрібно роздрібна торгівля це не тільки малі архітектурні форми, а й магазини, гіпермаркети та супермаркети, а в законодавчому полі усі ці суб’єкти поставлені в однакові рамки.

Враховуючи вищевикладене, закликаємо всіх суб’єктів торгівлі, які здійснюють роздрібну торгівлю алкогольними та слабоалкогольними напоями на території міста Львова дотримуватися вимог чинного законодавства.

Альтернатива алкоголю – спорт, і саме над створенням територіальної та матеріальної доступності спортивних секцій для дівчат та хлопців, працюють наші організації – «Самопоміч» та «Завжди вірні».